Od vzniku svého prvního opalovacího krému s příhodným názvem SLUNCE svůj produkt Tereza Nová zdokonalovala, studovala problematiku SPF testování, radila se s odborníky na minerální filtry a posílala své máslo s nekompromisním BIO složením i do zahraničních laboratoří. Proč ji problematika opalování tak zajímá? 

„Od mala jsem u moře trpěla. První den jsem se koupala v plavkách, druhý v tričku a třetí v tričku a delších kraťasech. Na mou bílou pokožku nic nepomáhalo. A já tak chtěla být na pláži! Nebo možná tehdy moje maminka neměla ty správné informace. Teď chci správně postupovat při slunění mých tří dětí. Nejstaršímu je 8 a prozatím se nikdy žádné z nich nespálilo. SLUNCE je totiž testováno pro děti od narození," říká zakladatelka přírodní značky Florentine, Tereza Nová. 

Na sociálních sítích se dnes dokonce objevil trend nemazat se vůbec. Opalovací krémy prý blokují produkci vitamínu D a jsou tím pádem nebezpečné. Vitamín D se podílí na mineralizaci kostí a zvýšení příjmu vápníku, podporuje imunitu, zlepšuje kvalitu spánku a je skvělý i v prevenci rakoviny a srdečních onemocnění. 

Zahraniční studie uvádějí, že lze teoreticky příjem vitamínu D blokovat použitím opalovacího krému, protože pro tvorbu vitamínu D potřebujeme právě UVB záření, před kterým krém chrání. Ale ruku na srdce, kolik z nás používá svůj opalovací krém pořád a ve správném množství? Podle Světové zdravotnické organizace byste měli aplikovat 36g na tělo průměrné dospělé osoby a to je přibližně 6 čajových lžiček. A samozřejmě nesmíme zapomenout na opakovanou aplikaci. Navíc část UVB záření vždy pronikne i přes vrstvu opalovacího krému, takže se nemusíme bát, že by se nespustila tvorba vitamínu D. Studie udávají, že stačí vystavení pokožky na dobu 5-30 minut (záleží na podmínkách) alespoň 3x týdně v létě kolem poledne. 

Celý článek najdete zde.

Pro kompletní informace vám zde přidám mou odpověď na e-mail paní Haně, která se zajímala o přítomnost oxidu titaničitého v krémech a jeho potenciální nebezpečí pro zdraví. 

Je to komplikované. Protože vlastně se o oxidu titaničitém spekulovalo už dlouho, že bude na černé listině. Už kdysi mi odborník na minerální filtry pan Ladislav Dubánek říkal, že by se mu být mnou pro jistotu vyhnul. Jenže já jsem se v rámci testů SPF dostala na křižovatku, kdy jsem mohla zvolit, že opalovák bude mít 12 SPF nebo 20. Oxid titaničitý výrazně podporuje zvýšení SPF. Navíc je v téměř každé mice (barevné prášky v přírodní kosmetice, například i v pudřenkách, tvářenkách a to mám na mysli BIO přírodní kosmetiku - schválně jsem si teď jen v rychlosti projela složení pár produktů na licirna.cz, jestli znáte, mají přírodní dekorativku a titanium dioxide bylo v každém složení, na co jsem klikla)..a tudíž jej u Florentine najdete v opalováku, v BB krému Along Comes Mary nebo v masce GOLD. Všechny produkty jsem konzultovala s Petrou z non toxic salonu nebo se Zuzanou Novotnou (možná ji znáte, má profil medicka mudruje). A obě za non-toxic skupiny produkty s oxidem titaničitým nepřijaly. Na webu jsem pak udělala na e-shopu kolonku BRUTAL NATURAL - tam jsou schválené produkty z pohledu non-toxic. 
Můj osobní pohled (samozřejmě po prostudování informací o oxidu titaničitém) je takový, že jakožto látka může být škodlivý při vdechování. V mých produktech je dispergován, čili už z něj není prášek, ale emulze a není možné jej vdechovat. Ale pak se můžete obávat těch tvářenek a pudrů. Ovšem četla jsem vědeckou studii, jak malá musí být částice oxidu titaničitého, aby se skutečně dostala do míst, kde dochází k výměně kyslíku. A tak malá není ani v nano verzi. A ještě k té kůži a krémům, je zjištěno, že oxid titaničitý neproniká dovnitř kůží. 
Takže za mě jsem ho vzala jako pomocníka při zvýšení SPF, čili kvalitnější ochrany na slunci (opravdu jsem dala přes sto tisíc za testy, kde byl jen oxid zinečnatý a firmy, kterým se povedlo mít jen se zinkem 30 či dokonce 50 nechápu, možná přišly na nějakou svou tajnou technologii, je mi to záhadnou), která pro mě po zvážení plusů a mínusů byla přednější než spekulace o jeho škodlivost. Samozřejmě se to může změnit, každou chvíli vědci přijdou s něčím novým. Já ho v krémech beru jako bezpečný i pro malé děti, v opalováku SLUNCE je ho přesně 4%, takže dost málo a stále dost na to, aby zvedl SPF. Ale rozumím naprosto Vašim obavám, taky jsem v tom déle tápala. Teď už si za oxidem titaničitým stojím. Opalovák je tedy BIO, přírodní, testován na citlivou pokožku a pro děti od narození, vědci prohlášen jako naprosto bezpečný, ale nesplňuje normu NON-TOXIC produktů.